Wattpad, vodpad, odpad

30. august 2016 at 20:46 | Christelle |  Personal crap
Dá se tenhle webový portál popsat jinak?

Nedávno jsem opět narazila na tuhle stránku. Pokud jste o ní do nynějška neslyšeli, jedná se o stránku, kam každý, kdo si založí profil, může vkládat své výtvory v psané podobě. Ale není to blog, přidávají se tam jen "knížky" od amatérských pisálků, jako jsem například já.

Dřív, řekněme v zlaté éře One Direction, jsem tam chodila neustále. Měla jsem i aplikaci v mobilu, kterou měli výborně udělanou. A jako ta nejoddanější fanynka jsem tam četla různé fanfikce na již zmiňované chlapce, dokonce jsem se snažila i nějakou napsat.
V té době, asi dva roky zpátky, se ten web docela rozjel. Nevím odkdy, ale když jsem to začínala číst, množily se tam už české příběhy. A leckdy ne příliš kvalitní.

Pro psaní příběhu či jakékoliv jiného literárního útvaru by člověk neměl zapomínat, že hlavní a nejdůležitější částí je promyšlený a neokoukaný příběh. Ale co chcete po dvanáctiletých dětech, vždyť ani v dnešní době nejsou ty populárnější a nám známější díla natolik originální jako to bývalo kdysi.
Když už teda je vymyšlený, spíše přepsaný scénář jiné knihy či filmu, příběh, pak bylo na řadě už psaní. A k psaní patří gramatika, která kde jakým děvčatúm opčas chiběla. Jako kdyby vynechaly pár let na základce, shoda podmětu s přísudkem není důležitý, vždyť to stejně nikoho nezajímá, zbytečnost. A co teprve čárky ve větách? To už vůbec není potřeba jelikož když to člověk čte tak nepotřebuje nějaké oddělování dá se to pochopit i bez toho a každého to jen mate.
A pak tu byli ty nejvíc mainstream děti, které uz ani kpsani nepotrebovali diaktryku a jedou si svuj style. A ti teprve měli kvalitní příběhy.

Ach jo. Teď bych tady mohla popsat svůj příběh, který jsem tam vkládala. Taky to udělám, ale jen kvůli nostalgické náladě. Byla to fanfikce na mého doposud oblíbeného, bohužel bohudík, Zayna, do kterého se zamilovala, nečekaně, jedna obyčejná dívka, a pozor, hlavní překvapení, která měla rakovinu. Dílů nebylo více jak jedenáct, konec v nedohledu, ale oblíbené to docela bylo, né že né. Ale na svou obranu, která musí být fakt veliká, jelikož název jsem pojmenovala jako pravá hipsterka anglicky a ještě k tomu s chybou, má gramatika byla vždycky dobrá. A to jen proto, že jsem psala do Wordu, kde se mi to automaticky upravilo. Ale už jen díky téhle vychytávce jsem byla na tom líp jak polovina Wattpad pisálků.

A pak se nedivte, že se Wattpadu říká vodpad. Protože většina děl ten odpad opravdu je.
Samozřejmě, že se tam najdou i kvalitnější příběhy, které pak můžou jednou tvořit knihu za výlohou v knihkupectví, ale těch je málo. Jak už jsem psala nahoře, nedávno jsem se tam zase podívala. Jen ze zvědavosti, jak to tam vypadá dnes. Našla jsem si tam pár příběhů, které jsou docela dobré, na chvíli zabaví. Možná, že už ty děti, které předtím psaly braky už vyrostly a nyní píšou kvalitněji. Co já vím, nesleduju to tak dopodrobna. Jen jestli ale hledáte obyčejně neobyčejný příběh bez žádných celebrit, tak ho najdete stěží. Většina děl jsou jen fanfikce.
Ale když člověk hledá, tak najde.
Ještě na jednu věc bych chtěla ukázat. Nevím, jestli se to objevuje i teď, ale tenkrát se rozmohlo přepisování opravdových knih. Kdybych byla tenkrát taková jako dnes, tak každou přepsanou knihu na Wattpadu nahlásím. Protože tohle se nedělá. Na to jsou určitá práva, která ty děti nevlastní. Hlavně, že každý si svůj příběh autorizuje a pak něco opravdového…
Ach, jsem se rozhořčila. Snad mi rozumíte.
Nicméně pokud jste na Wattpadu aktivní a nehledáte přímo fanfikce, tak můžete omrknout moje dílo, které jsem tam dala teprve nedávno. Docela mě chytlo psaní drabble, ale to jen proto, že je to napsaný hned, nemusím dlouho přemýšlet nad dějem jako u dlouhých příběhů. Jsem hold líná. To jsem odbočila, chtěla jsem vám jen dát odkaz na svou "Sbírku drabbles", kam vkládám své výtvory. Klidně mi dejte i hvězdičku, potěší to.

Mějte rádi odpad, vždyť i v popelnici se občas najdou unikátní kousky.
 

21 people judged this article.

Comments

1 Lore Lore | Web | 30. august 2016 at 21:22 | React

Jó, to byly časy :D Teď je tam víc fanfikcí o youtuberech než o 1D a tak dále :D Já si z mých oblíbenců pamatuju Pulse a Army Bullshit :D no, vlastně jsem ani jedno nedočetla, když má povídka více než 20 dílů, začíná z toho být Ulice..
Sama jsem napsala asi 3 díla, první dvě jsem psala z fleku bez rozmyšlení a to třetí už se docela číst dalo, dokonce to bylo vtipné :D teď jak k tomu sednu, tak nejsem schopná sesmolit ani jednu kapitolu.

2 Cíťa Cíťa | Web | 30. august 2016 at 21:58 | React

celá současná literatura je řeka sraček. není Kundra, není Hrabal a není Čapek. Muži vymizeli ze spisovatelského pole a mě zbyli jen oči pro pláč díky "knihám" typu Hvězdy nám nepřály a Hunger games. a wattpad je toho důkazem. fňuk

3 Susane S. Susane S. | Web | 30. august 2016 at 22:25 | React

Já si pamatuji wattpad éru, ale v poslední době o něm moc neslýchám a dá se říct, že jsi mi ho teď připomněla :D dřív jsem tam četla nějaké příběhy, bylo to doslova zahlcené fanfikcemi o Bieberovi a o 1D :DD Pamatuji si, že mi trvalo dost dlouho než jsem našla příběh který byl aspoň trochu čtivý a s minimálním počtem gramatických chyb :D mnohdy to byla docela dlouhá čekačka :D

4 bordel-vhlave bordel-vhlave | Web | 30. august 2016 at 22:30 | React

Já tam čtu cokoliv, co fanfikce není. Nemám je ráda, protože youtube scéna, mě absolutně nezajímá, Biebera a 1D ráda nemám...
Vždy si tam najdu něco, co mě baví a když tam jsou chyby, nepíšou háčky, čárky, interpunkce a celkově je vše špatně, tak se dívám prostě na obsah knihy. Sama nepíšu bezchybně, ba naopak, v jedné větě nasolím víc chyb, než celá má třída dohromady. Ale je pravda, že když někdo píše opravdu bez gramatiky, diakritiky a dalších blbostí, co si čeština vymýšlí, čte se to špatně. Já tam přispívala obsahově celkem fajn knížky, které měli vysokou sledovanost, ale vždy jsem se na to tak po 3-5 kapitole vyprdla :D
Sama už přes rok čtu nějaké knížky, které mě upoutají ukázkou, kde vidím i jak autor píše.
Osobně mi přepisované knížky nevadí, pokud onen autor uvede pravého autora. Přečetla jsem tak několik knížek zdarma, které jsem si momentálně koupila, když už jsem je tam nenašla. Že to ty, jsi to nahlásila! Kvůli tobě jsem musela knížku kupovat xD Fajn, koupila bych si ji, i kdyby tam byla, ale to je jedno.

5 Nelogična Nelogična | Email | Web | 31. august 2016 at 12:07 | React

Na Wattpad sem tam kouknu. Většinou čtu spíš recenze a tipy pro psaní. Občas jsem si ze zvědavosti přečetla i neskutečně špatné povídky.
Jednu si pamatuju dodnes - jmenovalo se to "Sex or Die" a byla to fanfikce na Biebera. (nemám a neměla jsem ho ráda, tohle jsem četla kvůli tomu, že mi to už podle anotace přišlo děsně blbý)
Mělo to všechno, co obsahuje správná špatná fanfikce - neskutečné pravopisné chyby ("přemÝstila"), "zlýho" mafiána, hlavní hrdinka byla neskutečná husa, děj... eh? (hlavní hrdinku unesou mafiáni a ona se zakouká do jednoho z nich, pak maj sex a bla bla bla), neskutečně špatně popsané sex scény a znásilnění jen kvůli přidání dramatu (mně vlastně nevadí, že mě Justin znásilnil, stejně ho miluju). Nejhorší na tom bylo, že to čtenářky zbožňovaly.

Co se týče přepisovaných knih - abych byla upřímná, narazila jsem na pár z nich, ale vesměs to byly věci, za které si dle mě autor nezaslouží peníze (spíš by měl platit čtenáři, aby to vůbec četl). Co vím, tak na anglickém Wattpadu jsou prý i klasická díla (např. Pýcha a předsudek).

6 R. R. | Web | 7. october 2016 at 13:19 | React

já začala psát na wattpad už alespoň ty dva roky zpátky, možná i víc, a za poslední rok je to se mnou dost slabota :D ani mě samozřejmě psaní fan fikcí neminulo, na druhou stranu to byl fajn způsob jak si najít čtenáře, co potom četli i věci s mými postavami.

7 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 7. october 2016 at 14:10 | React

Jednou mi známá poslala nějakou svou FF na 1D, napsala jsem jí, že je to hezké ale že mi to přijde krátké. Urazila se -_-.
Nikdy jsem s tím nepřišla do styku. Fanfikce jsem buď vydávala na blogu a následně je smazala nebo na stránkách pro nějaký konkrétní fandom. Ale poslední dobou už jsem málokam něco takového přidala.
Wattpad je mi tím pádem úplně cizí.

8 Kory Kory | Web | 7. october 2016 at 15:01 | React

Jo, najít na wattpadu něco kvalitního je fakt zázrak. Taky tam píšou kecy, kterým se ani knihy nedá říkat, samý Problémy knihomolů a takový kidy, a stokrát jim člověk může říkat že to patří na blog a ne na wattpad, kde maj bejt "knihy". Příšerný příběhy jsou nejslavnější, ty dobrý nikdo nezná. Daj se ale najít. Moje sestra tam píše a pár mýcb kamarádek taky, a fakt to stojí za to. Nejsou to ale žádné fanfikce ani příběhy, jak někoho unesli mafiáni, takže to tam nikoho nezajímá...

9 Ari Ari | Email | Web | 7. october 2016 at 15:05 | React

Priznám sa, v tvojom článku som sa dosť stratila a už ani neviem, či mám s tebou súhlasiť, alebo mám obhajovať pisálkov z Wattpadu.

Ja sama s týmito ľuďmi problém nemám, máme predsa slobodu slova, že áno. A keď sa niekto chce zabaviť písaním, tak nech si píše. Má to svoje nesporné výhody, človek si zlepší prejav aj gramatiku a zabaví sa.
A hoci diela týchto dietok nie sú často až také dobré, skutočne vyrastú a ak ich písanie baví, budú sa zlepšovať a dostanú sa do toho. Nikto učený z neba nespadol. Keď sa sama pozriem na svoje blogové začiatky, tak akurát krútim hlavou.

Presne tak ako to je na Wattpad je to aj na blogu a na každej platforme, kde sa píše, alebo nejako publikuje nejaká (umelecká) práca. Začiatky sú ťažké, je treba prejsť cez veľa, veľa rôznych vecí, kým si človek nájde niečo, čo mu sadne, ale každý, alebo skoro každý, si vytvorí nejakú skupinu fanúšikov a môže sa ďalej rozvíjať a zlepšovať. Veď aby nie, že 12-ročný a 17-ročný človek sa bude vyjadrovať a písať inak.

Dôležitá je podpora, i keď vo forme konštruktívnej kritiky, lebo inak by málokto vytrval a kto vie, kto bude najčítanejším spisovateľom budúcich generácií.

10 Kory Kory | Web | 7. october 2016 at 15:52 | React

[9]:Jo, ještě jsem zapomněla že ty miloučký mladí spisovatelé docela často mažou všechny negativní komentáře u svých prací a ty, kdo je kritizují, si blokují. Takže konstruktivní kritika se sice koná, ale moc odezvy to nemá. Ale všichni snad ne, doufám.

11 black black | 7. october 2016 at 16:10 | React

Osobně mi teda přijde horší, když někdo někomu vyhejtí pravopis a pak napíše hold místo holt.

12 Smilee Smilee | Web | 7. october 2016 at 18:58 | React

S wattpadem to jde stále více do kytek. Je  fakt strašné, když si otevřu nabídku příběhů s tím, že najdu nějaký potencionálně dobrý a vyjedeme snad tuna fanfikcí od mokrých dvanáctek, které by si radši měly hrát někde na hřišti a ne psát o tom jak někdo šukal s někým.
Občas narazím na opravdu dobré příběhy nebo někoho, kdo mou konstruktivní kritiku přijme, ale je to strašné. A nejvíce mě štve, že na většinu výborných příběhů se nikdo pořádně nepodívá, takže to autor vzdá a tyhle fanfikce s hrubkami všude a sexem na každé stránce, dostanou tolik odezvy a přečtení, že se člověk diví.

13 Wendy Wendy | Web | 7. october 2016 at 19:56 | React

Ze třídy 2/4 holek ze třídy preferujou wattpad a jsou zvhlý ze svojich storek. (zbylý 2 spíše blog.cz) Jedná z nich mě "donutila" si přečíst jeden její příběh a chtěla abych se tam zabydlela. Není to nic pro mě. Já raději blog

14 Amazonka Amazonka | Web | 7. october 2016 at 19:56 | React

Mě docela baví číst ty nekvalitní fanfikce o různejch mých americkejch hvězdičkách a tak. Najdou se tam i lepší hlavní postavy než přeslazení popoví zpěváci a tak, ale dobře, všechny jsou psaný poměrně stejně hrozně. Furt je to sranda.

15 DRAK DRAK | Web | 7. october 2016 at 19:59 | React

[2]: výborných knih vychází spousta, jenže se musí člověk poohlédnout. pokud někdo čeká,
až mu je kdosi strčí pod nos, pak se načeká

16 Baryn Baryn | Web | 7. october 2016 at 20:17 | React

Nevím, mám dojem, že si každý může psát, co chce, když ho to baví, a když má chuť se v tom zdokonalovat ... ve dvanácti jsem taky extra články nepsala, mé povídky byly podúrovňové a básničky beze smyslu. Ale nějak jsem se zlepšit musela, a tak jsem psala :D Nepřijde mi na tom nic špatného. Dokud za to lidi nechtějí prachy.
A nemyslím si, že se úroveň zhoršuje až poslední dobou. Vždycky byli kvalitní i nekvalitní autoři, jen te´d si asi víc všímáš těch nekvalitních.
Na druhou stranu povídka My Immortal si mě svou demencí omotala kolem prstu. Dlouho jsem se ničím tak nepobavila :D

17 ichi ichi | Email | Web | 7. october 2016 at 20:39 | React

Souhlasím, často narážím na kusy, které vypadají, jak kdyby je někdo psal po deseti becherovkách a i tak je čtenáři chválili. xD
Jinak já na Wattpad přispívám též, mrknu na tvoje drabbly. :-)

18 retrofeeling retrofeeling | Web | 7. october 2016 at 20:53 | React

Tak Wattpad absolutně neznám, ale kouknu! Zajímá mě to! :)

19 Crystal Crystal | Web | 7. october 2016 at 21:09 | React

Pred pol rokom som wattpad fakt stalkovala vkuse, čítala som naraz fakt hodne, poväčšinou jokes a sem tam aj niečo angické. Aspoň to je na wattpade výhodné - keď čítate knihu angličana, niečo sa naučíte, aj tie frázy, ktoré sa v škole neučia. Vtedy som na wattpade hlavne čítala fanfikcie o Percym Jacksonovi a Bohoch Olympu. Teraz už to nečítam takmer vôbec. Ale fakt súhlasím, tá gramatika, a hlavne čiarky, boli fakt hrôza, nedalo sa to čítať...
Keď sa teraz nad tým zamyslím, hodne (väčšina) príbehov nestojí za nič... Aj tá kniha After, čo na tomto mieste vznikla, podľa mňa nestojí za nič. Pokúšam sa ju čítať, ale nemá to žiaden dej, žiadna zápletka, je to len o tom, ako si jedna baba užíva (a podvádza svojho chalana) s iným a proste... Ako nič v zlom...
Ale nájde sa aj niečo dobré. Moja kamarátka píše príbeh s názvom Slepý bojovník a je to asi najlepšia kniha, akú som tam čítala. Pretože väčšina kníh je o vzťahoch dvoch zaľúbených s ťažkou chorobou...

20 jenny-louise jenny-louise | Web | 7. october 2016 at 22:07 | React

Tou poslední větou jsi to krásně vystihla. Popravdě, když čtu příběh, kde je sem tam nějaká chybka (třeba ji a jí), tak to autorovi napíšu do komentářů a většinou se mi i dostane poděkování. Ale když je těch chyb dvacet v jedné větě, ani se nenamáhám a hned jdu pryč.

21 Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně | Web | 8. october 2016 at 0:29 | React

Wattpad je výborná sociální síť. Vždycky se tam perfektně pobavím :) Člověk se dozví, jak si dvanáctileté slečny naivně představují vztah, ale hlavně sex, milostné scény jsou ve většině případů opravdu skvělou zábavou :)

Jen mě mrzí, že nejvíc chválené příběhy jsou ty, kde se postavy chovají nereálně, klišé je to prolezlé skrz na skrz a po pravopisné a typografické stránce by děvčata neprolezly ani přes diktát 3. třídy základní školy. Některé mají problém i s gramatickou stránkou, to už je obzvlášť smutné. Pak náhodou narazím na alespoň ucházející příběh a ten má ohlasů minimum.

22 Melkora Melkora | Web | 8. october 2016 at 1:02 | React

Wattpad jsem neznala, ale děkuji za typ. FF čtu ráda a souhlasím, že není snadné sehnat něco opravdu kvalitního. Jen bych ráda upozornila, že FF a amatérská literatura obecně je taky literatura. A ač má svá specifika, není o nic lepší, ale ani horší, než jiné druhy literatury.

23 Petr Minařík Petr Minařík | Web | 8. october 2016 at 7:00 | React

To se mi snad jenom zdá! Napsala co si myslím

24 Petr Minařík Petr Minařík | Web | 8. october 2016 at 7:02 | React

Originální příběh se zkrátka vždycky nepodaří!

25 Sigmund Werther Sigmund Werther | Web | 8. october 2016 at 9:08 | React

Také jsem se pokoušel se tam zabydlet, připadalo mi to jako zajímavý nápad. Ale nějak jsem to nesnesl.
Píše tam moje kamarádka a myslím si, že její literatura vůbec není špatná. Jako pozor, ona je největší rebel a místo fanfikce na Justina nebo na 1D napsala velice parodiální fanfikci na Liszta, Brahmse a Beethovena :) Ale stěžovala si, že nějaká kritika tam většinou nemá místo.

26 Tucka Tucka | Email | Web | 8. october 2016 at 9:21 | React

Ve sračkách musíš hledat, abys našel poklady. Ale často bývají lepší než klenoty z výslunní.

27 Natka Natka | 8. october 2016 at 12:13 | React

Ahoj :)
Naprosto s tebou souhlasím, některá díla na Wattpadu jsou opravdu k zaplakání. Účet mám, ale nikdy jsem se neodvážila sama něco napsat, už jen proto, že se nechci zařadit mezi onen odpad. Protože dokud nemá člověk vážně o čem psát, je zbytečné to se někam cpát jen proto, aby byl cool. A až mě někdy napadne něco opravdu revolučního, znám mnohem lepší cesty, jak o sobě dát vědět 😄
Na Wattpadu jsem četla jen jedno dílo a to bylo opravdu kvalitní, autorka by si vydáním takové knihy neudělala ostudu. Byla to fanfikce na Harryho Pottera- Co takhle rande, Evansová? Jednalo se o příběh Jamese a Lily, který jsem hltala a mrzelo mě, když skončil. To se mi moc často nestává ani u normálních oficiálních knih.
Co se týče pravopisu, radši se nebudu ani vyjadřovat. Chyby v čárkách už jsou i na našem školním webu, což je opravdu ostuda. Docela vtipné je, když pak chodím za zástupcem ředitele, který má web na starosti, aby to opravil 😄😄
Přeji krásný vikend!

28 Werangummi Werangummi | Web | 8. october 2016 at 13:00 | React

Wattpad nečtu pravidelně, vždycky, když jsem se o to pokoušela, tak se mi to nějak nepovedlo. Na Twitteru sleduju jednu holčinu, která právě na Wattpadu rozebírá všechny ty "potratský" fanficy rozebírá a díky ní jsem si na Wattpad udělala podobný názor, chci mu dát ještě šanci a předčíst si tam nějaké kvalitnější příběhy.

29 Berenika Berenika | 8. october 2016 at 13:25 | React

Já Wattpad mám a nevidím až takový problém v amatérech protože každý se musí nějak učit a je jenom a jenom na vás co si přečtete.

30 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 8. october 2016 at 16:57 | React

Fanfikce obecně až na výjimky není dobrý nápad, ještě ke všemu (prokrindapána!) na chlapeckou kapelu. A i na blozích člověk narazí na strašlivé věci, které neděsí jenom pravopisem.
Na špatném výtvoru se pozná, že autor nečte. Kdo čte dobré knihy, srovná svůj výtvor s nimi a zastydí se.

31 Renyu Renyu | Email | Web | 8. october 2016 at 18:29 | React

No konečně inteligentní názor ohledně wattpadu, je to děsný trash, ale sem tam se najde něco čtitelného.

32 Nikki Allen Nikki Allen | Web | 8. october 2016 at 21:08 | React

Nepíšu, ale čtu, určitě ne fanfikce, ale občas se tam něco nádherného najde. :)

33 Jessmí Láskorádová Jessmí Láskorádová | 8. october 2016 at 21:19 | React

Moje kamaradky, kterým je 13 píší hodně dobře, originálně a maji hodně sledovatelu i přečtení u příběhu ;) takže v tomhle s tebou rozhodně nesouhlasím ;)

xxx
https://fandom-of-fairy.blogspot.cz

34 Nikki G. Nikki G. | Web | 9. october 2016 at 9:17 | React

Vím, že jsi se snažila o objektivní názor, ale i tak mi přijde hloupé, že SKORO všechny házíš do jednoho pytle. Jistě, pořád se tam najdou příběhy o JB a 1D s příšernou gramatikou, ale není pravdou, že tam píší jen malé holky. Schválně se podívej na profil @StefSkurkova a věř mi, že po tom, co si přečteš její příběhy už Wattpad nebudeš nazývat odpadem.

35 Trickster Trickster | Web | 9. october 2016 at 12:41 | React

Musím souhlasit, wattpad je opravdu odpad. Každý týden čteme se spolužačkama na wattpadu různé fanfikce o 1D a JB, abychom se trochu pobavily. Příběhy jsou plné klišé a nesmyslů. Z gramatiky mi tam krvácejí oči.

36 Poser se Poser se | 9. october 2016 at 14:01 | React

[33]: Maji hodne sledovatelu od dalsich 13-ti letejch.

37 Nancy Nancy | Web | 10. october 2016 at 8:30 | React

nepoznam :D ale idem tam hodit svoju fanfic, myslim ze zapadne :D

[34]: ved ma v clanku napisane ze sa tam najdu aj kvalitne veci :D preboha.

38 Kiwi Kiwi | 9. may 2017 at 11:12 | React

Ahoj, koukám, že jsi taky na Wattpadu. Sbírám data do dotazníku, myslíš, že bys mi věnovala pět minut svého času? :D

Je tady: https://www.survio.com/survey/d/H8I7W3G8C4P9L6G4J

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement